עוזרר Crataegus

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on linkedin

עוזרר Crataegus

פעילות עיקרית

השפעה על לחץ דם, שריר הלב 

שימושים עיקריים

טרשת עורקים (מניעה וטיפול), לחץ דם גבוה, מחלות לב וכלי דם (מניעה וטיפול), תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס).

בשימוש במוצרי ננו טבע: דיאסטופ, לייאון

השפעה ידועה בספרות המקצועית

מגן/מזין שריר הלב, מחזק כלי-דם, מחזק לב, מרחיב כלי-דם, משפר זרימת דם היקפית, נוגד חמצון, מוריד לחץ דם.

שימושים מקובלים משניים

דופק מואץ (טכיקרדיה), הזעת לילה, הפרעות קצב (לב), חולשת שריר הלב, לחץ דם נמוך, ליקויים באספקת הדם ההיקפית, מחלות לב דלקתיות (פרי/מיוקרדיטיס), פלפיטציות, תסמונת גיל המעבר (מנופאוזה).

מחקרים ושימושים מקובלים עיקריים

מחקרים שנעשו בתמציות הצמח הוכיחו את קיומו של אפקט יונוטרופי חיובי מוגדר, אשר יוחס לפעילותם של אמינים שונים הנמצאים בצמח (היינו, מעצים את עוצמת ההתכווצות של שריר הלב). פעולת הצמח משפרת גם את הזרימה בכלי הדם הכליליים, ובכך מפחיתים הסבירות של התקפי אנגינה פקטוריס. ניסויים הראו עלייה בזרימה בכלי הדם הכליליים, שנובעת מהתרחבות כלי דם אלו, וכן שיפור ניכר באספקת הדם לשריר הלב והקלה בסימפטומים. לעוזרר יש השפעה חיובית ומתמשכת על שינויים ניווניים בשריר הלב האופייניים לגיל מבוגר, והצמח תופס מקום חשוב בטיפול שלאחר התקפי לב.(1)

מחקר שנערך בבני אדם בגרמניה, בדק יעילות ובטיחות בתרופה המכילה תמצית נוזלית של פירות עוזרר טריים (97.3%) וקמפור (2.5%), ומשמשת לטיפול בלחץ דם נמוך בעמידה, וזאת בהשוואה לתרופות קונוונציונליות הניתנות לאותה מטרה. במחקר השתתפו 490 מטופלים ומתנדבים בריאים. הקבוצה הנבדקת (399) טופלה בתרופה הצמחית, וקב' הביקורת (91) טופלה בפלסבו, למשך 3 שנים. אחוזי השיפור היו 5.6%, ונצפתה עלייה משמעותית מבחינה סטטיסטית בלחץ הדם הסיסטולי ביחס לקבוצת הביקורת, ללא הבדל בגילאים, או בערכים ההתחלתיים של לחץ הדם. מסקנת המחקר הייתה כי התרופה יעילה ובטוחה לכל קבוצות הגיל.(2)

לעומת זאת, במחקר שנערך באנגליה, נבדקה הפעילות המפחיתה לחץ דם בחולי סוכרת מסוג II הנוטלים תרופות מרשם. נבדקו 79 חולים, אשר נטלו 1200 מ"ג תמצית יבשה של עוזרר ליום (39), או פלסבו (40), למשך 16 שבועות. בתום המחקר ובתחילתו נלקחו בדיקות דם, ערכי לחץ הדם, ונשאלו שאלות רווחה. 71% לקחו תרופות להורדת לחץ דם, עם ממוצע של 4.4 תרופות היפוגליקמיות ו/או מורידות לחץ דם למטופל. קבוצת העוזרר הראתה ירידה ממוצעת של לחץ הדם הדיאסטולי מ-85.6 מ"מ כספית ל-83, ואילו בקבוצת הפלסבו לחץ הדם הדיאסטולי שונה מ-84.5 ל- 85. לא היה הבדל בין הקבוצות לערכים הסיסטוליים. על-פי החוקרים זהו המחקר הראשון שהראה אפקט מפחית לחץ דם של הצמח בחולים דיאבטיים נוטלי תרופות.(3) 

צמח העוזרר (.Crataegus spp) ידוע בעיקר כתומך בלב וכמפחית לחץ דם בשל היותו מרחיב כלי דם כליליים, משפר זרימת דם היקפית ופעולות שונות נוספות הקשורות למערכת הקרדיו-וסקולארית. מחקר מפתיע מהעת האחרונה גילה כי תמצית המופקת מהצמח עודדה צמיחת שיער בעכברים.(4)

 

  1. Weiss, R. F, (1988) Herbal Medicine p. 162-169
  2. Hempel B, Kroll M, Schneider B.(2005) Robugen GmbH Pharmazeutische Fabrik, Esslingen-Zell, PMID: 16149711 
  3. Br J Gen Pract.,(2006) Marakis G, Simpson E, Hope J, Robinson PASimpson, HC, 

PMID: 16762125

  1. Shin HS, Lee JM, Park SY, Yang JE, Kim JH, Yi TH, Phytother Res. 2013 Sep;27(9):1352-7

 

גלילה לראש העמוד
גלילה לראש העמוד